Kia Ceed teszt

 Vezetéstechnikai tanpályán is

A harmadik generációs Kia Ceed teljesen az európai piacra szánt autó. Magyar formatervező rajzai alapján a frankfurti központban született meg és Szlovákiában, Zsolnán gyártják, mint az elődeit. (1. generáció: 2006. 2. generáció: 2012.) Nevét a Community Europe & European Design rövidítéséből kapta.

   

Január közepén próbáltuk ki a limitált szériás Launch Edition kivitelt.
Karosszériája hűen őrzi a tipikus Kia-jegyeket, bár formája teljesen új elődeihez viszonyítva. Hosszúsága (4310 mm) és tengelytávja (2650 mm) megmaradt, tengelyei viszont 20 mm-rel előrébb kerültek, így arányosabbá vált az autó, ami nagyautós vezetési élményt nyújt. Alapfelszereltségként jár a kulcs nélküli ajtónyitás, a ledes nappali menetfény, az automata távolsági fény és a 15 vagy 16 colos acél felni.
A belső tere minőségi kialakítású, nagy a helykínálata elöl-hátul egyaránt, hatalmas a belső szélessége, a hátsó üléstámla 60:40 arányban osztható. Így a második képen készülődő Horváth László oktató is kényelmesen fér az első ülésben. A motor indításához bicskakulcs áll rendelkezésre, de opcionálisan gombos indítás is kérhető. Vezetőülése állítható magasságú, oldaltartása megfelelő; elektromosan is rendelhető, akár fűthetően, mint a kormány is. Bőrhatású műszerfala a ráeső napfényben csillog, visszaverődik. Belső tükre a nem túl nagy hátsó ablakon való kilátást nagyjából biztosítja, kevés információt ad a teljes környezetről. Külső tükrei javítják a tájékozódási lehetőségeinket, de feláras a tolatóradar és kamera. 

A hatfokozatú kézi váltót próbáltuk, ami könnyen kapcsolható, de rendelkezésre áll a hétfokozatú DCT (duplakuplungos sebességváltó) is, akár sport fokozattal is. Motorválasztéka: három benzines: 1.4 MPI (1,4 l-es, négyhengeres szívó), 1.0 T-GDI (1 l-es, háromhengeres, turbó) és 1.4 T-GDI (DCT) (1,4 l-es, négyhengeres, turbó). Ez utóbbit próbáltuk, ami közvetlen befecskendezésű és részecskeszűrős. Mellette két dízel is kapható: 1.6 CRDi 115 LE és 1.6 CRDi 135 LE, mindkettő manuális vagy automata váltóval. Mechanikus vagy elektronikus rögzítőfékkel kérhető.

Természetesen alapfelszereltség a légkondi és bekerült a Bluetooth-kihangosítós hifi, a navigációs fejegység 8 colos kijelzővel – amire 7 év ingyen frissítést kapunk (TomTom navigációs szoftver) – és a tempomat is rendelkezésünkre áll. Ez utóbbi távolságtartó változata viszont már feláras. A vészfékasszisztens és sávtartó minden járműben benne van, a vezetéstámogató rendszerek széles köre igényelhető (táblafelismerő, holttérfigyelő, intelligens parkolástámogató rendszer, mögöttes keresztirányú ütközésre figyelmeztetés (RCCW)). Dupla fenekű, 395 l-es csomagtere 1291 literre bővíthető. Defekt esetén helytakarékos pótkerék áll rendelkezésünkre.

 Gödöllőn a Művészetek Háza parkolójában (lásd felső kép) Csire Zoltán a Homoki Autósiskola gyakorlati oktatója is kipróbálta egy körre tesztautónkat, hiszen neki is egy korábbi Ceed tanulókocsija van, - igaz dízel motorral. Nekem a benzines nem jött be, - mondja. Rutinozás közben bizonytalan volt az alapjárata, hamar kicseréltem a dízelre. Semmi bajom nincs vele. Tökéletes.

Hengerűrtartalom: 1353 cm3; teljesítmény: 103 kW/ 140 LE (6000 1/min); nyomaték: 242 Nm (1500-3200 1/min); végsebesség: 210 km/h; gyorsulás (0-100 km/h): 8,9 s; kombinált fogyasztás: 5,9 l/100 km; CO2 kibocsátás: 128 g/ km; saját tömeg: 1240 kg; megengedett legnagyobb össztömeg: 1820 kg.
A tanpályán jegyeztük fel: az előre-oldalra kilátás megfelelő, az A tetőoszlopok nem takarnak túlzottan, a merőleges előre parkolások könnyen kivitelezhetőek. Jól irányítható, remek kormányzású autó, ami a további parkolási műveleteknél és a szlalom feladatnál is megmutatkozott. A tolatva beálláshoz akár párhuzamos, akár merőleges várakozóhelyre a szűkebb kilátás miatt aktívabban kellett használni a visszapillantó tükröket. Ez általában a mai, modern autókra jellemző. Nekünk a tolatáshoz rendelkezésre állt tolatókamera, melynek segédvonalai mutatták a tervezett nyomvonalat, ezek azonban tájékoztató jellegűek. A megjelenő kameraképen a rendszer is felhívja a sofőr figyelmét, hogy „Biztonsága érdekében nézzen körül”.

A Kia Ceed mozgása könnyed és fürge, stabil futóművel látták el, biztonságosan és kényelmesen haladtunk vele lakott területen kívül is. Jók a lengéscsillapítói, pattogás és felütés nélküli; ugyanígy az útfekvése, nem csak az egyenesekben, enyhe íveken, és a kanyarokban is. Prémium abroncsai jó kanyarstabilitást biztosítottak.
Az 1,4 l-es turbómotorja sportos, dinamikus; ugyanakkor komfortos, csöndes, teljesen egyenletes alapjáratot biztosít.

   

A Magyar Autóklub vezetéstechnikai pályáján is kipróbáltuk. A Kia Ceed fékei hatékonyak mind száraz aszfalton, mind alacsony tapadású (µ=0,2, letaposott hónak megfelelő műgyanta) felületen. A jármű futóműve határhelyzetekben is stabil futóművet mutatott, irányíthatósága is szépen megmaradt. Jól teljesített az irányváltoztatási, akadálykerülési feladatokban is. Helyes kormányzási technikával az első- és hátsó kerekek megcsúszása egyaránt kivédhető, amiben segít az elektronika is. A jármű tudja, amire tervezték, de az embernek, a sofőrnek kell figyelembe vennie a fizika adta korlátokat.

(Pataki Melinda)