1. A „Learn to Park” alkalmazás
A „Google Play” áruházból, illetve az „AppStore”-ból egyaránt letölthető.
1.1. Az alkalmazás bemutatása
Megnyitáskor az első alkalommal ki kell választani a kormányoldalt, és a bemutatkozó filmet is célszerű megtekinteni (1-2. kép).
![]() 1. kép |
![]() 2. kép |
Alapvetően a tanulók részére készült, viszont az oktatónak ismernie és használnia célszerű a benne található gyakorló feladatokat, melyek az alábbiakból állnak (3. kép):
1. Lassú menet; 2. Kormányzás; 3. Megfordulás; 4. Parkolás. |
![]() 3. kép |
Azokat a feladatokat, melyeket a tanulónak gyakorolnia kell, fotók, filmek és animációk segítségével mutatja be az alkalmazás. A feladatok végrehajtásának főbb támpontjait a tanulónak otthon kell memorizálni, a tanulóautóban pedig az oktatás során alkalmazni. Ha az oktató előre megadja a tanulónak, hogy mely feladatokat tanulja meg elméletben, a gyakorlatba átültetve azt gyakorolni kevesebb óraráfordítással lehetséges, ezáltal hatékonyabbá tud válni a vezetési képzés.
1.2. A tanulási folyamat
A tanulónak először meg kell tanulnia lassan menni. Ezután a lassan haladó járművel meg kell tanulnia kormányozni. Ha mindez már jól megy a tanulónak, akkor kezdhetjük a parkolás tanítását.
1.2.1. Lassú menet
Automata és kézi kapcsolású sebességváltós gépkocsival egyaránt bemutatásra kerül a lassú menet (4. kép). Akkor tekinthető készség szintűnek a lassú menet, ha a tanuló egy 60 méteres útszakaszt 60 – 120másodperc közötti időtartamban tud megtenni megállás nélkül. | ![]() 4. kép |
1.2.2. Kormányzás
A lassú menet elsajátítása után kell megtanulni a szabályos kormányzást előre-, majd hátramenetben. Ez a következő feladatok segítségével lehetséges (5. kép):
1. Két oszlopos forduló; (Nyolcas forma) 2. Négy oszlopos forduló; (Lóhere forma) 3. Kör szlalom; (Margaréta forma) 4. Oszlop érintés előre és hátra. (Csillag forma) |
![]() 5. kép |
Ezeknél a feladatoknál a sorrendiség is fontos, a könnyebb feladattól haladjunk a nehezebb irányába.
Két oszlopos forduló (Nyolcas forma)
A két oszlopos fordulóval a legkönnyebb a kormányzás tanulása, ahol jobbról és balról kell kerülgetni az oszlopokat. Ez egy régóta ismert feladat, amelyet a motoros oktatás részeként is használunk.
Négy oszlopos forduló (Lóhere forma)
A négyoszlopos fordulóval külön lehet gyakorolni a jobbra vagy balra kormányzást. Fontos, hogy az oszlopok között a tanuló mindig hozza egyenesbe a kormányt, máskülönben nem képes hibátlanul végrehajtani a feladatot. Első alkalommal célszerű gyalogosan megmutatni a nyomvonalat. Akkor tekinthető megtanultnak, ha legalább az egyik irányba négy oszlopot megkerül megállás nélkül.
Kör szlalom (Margaréta forma)
A kör szlalom már egy összetettebb kormányzási technikát igényel. Fontos a tanuló tekintetének tudatos irányítása, mindig oda nézzen, ahova irányítani akarja a járművet. Akkor tekinthető megtanultnak a feladat, ha legalább egy kör teljesíthető oszlopkihagyás és megállás nélkül. Amennyiben az oktató jármű nagyobb méretű, egymástól nyolc méterre is kihelyezhetőek az oszlopok.
Oszlop érintés előre és hátra (Csillag forma)
Ennél a feladatnál a jármű elejének és hátuljának az érzékelését lehet elsajátítani, valamint a kismértékű irányváltoztatást előre és hátramenetben. Továbbá a jármű kismértékű előre-hátra mozdítása is gyakorolható. Rendkívül fárasztó, érdemes inkább többször megpróbálni a feladat gyakorlását. Akkor tekinthető megtanultnak a feladat, ha 4-5 oszlop megérintése önállóan végrehajtható.
1.2.3. Megfordulás
A felülnézeti animációval megismerhető a jármű nyomvonala. A narrációval ellátott videóban pedig tanulható annak pontos végrehajtása (6. kép). | ![]() 6. kép |
1.2.4. Parkolás
A nyolc parkolási mód közül egy vásárlás nélkül is megtekinthető, a többi már fizetős tartalom (7. kép). Mindegyik négyféle formában található meg (8. kép):
![]() 7. kép |
![]() 8. kép |
1. Képeken, felülről a fontos támpontok bemutatásával.
2. Drónnal készült videón bemutatva, ahol jól látható a jármű nyomvonala. Ez a néhány másodperces jelenet többet ér, mint egy hosszú oktatói magyarázat.
3. Videó felvételen, ahol narráció segíti a pontos végrehajtás bemutatását. A hibás beállást követő korrigálás is bemutatásra kerül.
4. 360 fokos videó segítségével a tanuló a vezető szemszögéből tekintheti meg a parkolás pontos végrehajtását. A telefon VR szemüvegbe történő behelyezésével valósághű belső felvételt láthatunk.
Fontos, hogy a könnyebb parkolással kezdve a gyakorlást, jusson el a tanuló a legnehezebben végrehajtható parkolási feladatig. Az alkalmazás használata az első vezetési órától a forgalmi vizsgáig hasznos lehet valamennyi tanuló részére. Az alkalmazás nemcsak technikai kezelési feladatokat ad a tanulónak, hanem komplett oktatásmódszertant az alapoktól a parkolás megtanulásáig. Nem törvényszerű, hogy a tanuló mindent az alkalmazás segítségével tanuljon meg, de ha csak néhány feladat végrehajtását sajátítja el az alkalmazás segítségével, akkor már érdemes volt letöltenie.
További részletek megtalálhatóak a www.learntoparkapp.com oldalon.