A német közlekedési szakemberek előtt már régóta ismeretes, hogy az alkoholos vezetés következtében a halálozási valószínűség megduplázódik, így ennek visszaszorítását komolyan is veszik. Miközben azonban örvendetes tény, hogy az alkoholos balesetek száma 2008-ban is 4,7 százalékkal csökkent, aggasztó, hogy a kábítószer élvezetre visszavezethető balesetek 2000 és 2008 között ijesztően megnőttek. Amíg kábítószer miatt 2000-ben 1015 halálos, 55544 súlyos, 1004 könnyű sérüléses balesetet tartottak nyilván, addig 2008-ban 1433 halálos, 44559 súlyos, 1463 könnyű sérüléses baleset következett be. Nyolc év alatt tehát több mint négyszázzal nőtt a kábítószeres közlekedési balesetek száma, ami fölöttébb szükségessé és fontossá teszi a prevenciót.
A pszichológusok és a szociológusok abban is megegyeznek, hogy a fiatalok a pubertáskorban vannak a legnagyobb veszélynek kitéve, a prevenciót itt kell megkezdeni!
A német kutatók és a szakemberek hisznek, sokat remélnek a fiatalok érdeklődés szerinti csoportjainak, közösségeinek alakításában. Itt a helyes önértékelést és szociális felelősséget gyakorolhatják, az „életet“ könnyebben, alaposabban elsajátíthatják. Ilyenek például a járművezető-képző tanfolyamokon kialakult közösségek is. Példák vannak rá, hogy - már a vezetői engedély birtokában - az autósiskolák az ilyen tanfolyami közösségeknek gyakorló országúti vezetéseket, közös túrákat szerveznek, ami a legtöbbször nagyszerű útravalót ad a fiatal kezdő vezetők számára.
Az is régi tapasztalat, hogy a sikeres gyerekek kevésbé veszélyeztettek. Figyelni kell tehát azokat, akik az iskolában, a tanfolyamon lemaradtak, esetleg reménytelennek látják a jövőjüket, mert menekülve a realitástól nagyon sokszor a szubkultúrában kötnek ki.
Természetesen a német rendőrségi ellenőrzések is szolgálják a prevenciót, de ez már inkább a korrekció.
Figyelik a már említett pupilla reagálását, azt hogy a vezető mennyire idegesen reagál az ellenőrzésre, például izzad-e, mennyire gyanúsan viselkedik stb. Ha pedig gyanús a magatartása, az úgynevezett „kábítószer gyors teszt” segítségével pillanatok alatt kiderítik, hogy szedett-e kábítószert. A teszthez elég egy kis izzadság a homlokról, és néhány másodperc múlva már minden világos: ha a tesztcsík felülete piros lesz, a vizsgált személy a kábítószer valamelyik változatát (heroin, kokain, ecstasy vagy hasis-konsument) vette magához. Ez a „Drugwipe“-nak nevezett teszt a marihuánát még 12 nap múlva is kimutatja. Ha a teszt pozitív, a vezetőt vérvételre küldik, elveszik a jogosítványát és pénzbüntetést szabnak ki rá.
Sajnos, van olyan kábítószer is, amelynek a teljesítménycsökkentő hatása 4000-szer nagyobb, mint az alkoholé. Ilyen például a hasis. Fogyasztása cigarettába sodorva (füves cigi), pipából vagy vízipipából történik. Hollandiában még a hasis evése is divat, süteményekbe sütve. Ennek a kábítószernek a különösen nagy veszélye abban van, hogy nagyon lassan kerül ki a szervezetből, a zsírtartalmú sejtekben lerakódva folyamatosan és újra bekerül a vérkeringésbe. A tapasztalatok szerint a három naptól akár egy hétig is eltarthat, amíg ez a káros anyag leépül és kiválasztódik a szervezetből, ami abból az egyetlen elszívott cigarettából származott. Az a fiatal pedig rendkívüli veszélynek teszi ki magát, aki a kábítószer élvezete mellet, még alkoholt is iszik. Ilyenkor járművezetőként teljesen kiszámíthatatlanná válik. Időszakonként egyszerűen kikapcsol az agya. Nem veszi észre a tilos jelzést, a periferiális információfelvétel a minimálisra csökken, a látómező teljesen beszűkül.
Még egyszer tehát a legfotosabb drogos tünetek szülőknek, tanároknak, és persze az oktatóknak:
- A pupilla reagálásának megváltozása.
- A hirtelen hangulatváltás, a fiatal egyszer fel van dobva, aztán megint depresszív lesz.
- Az iskolában hirtelen romlik a teljesítménye.
- Elkezd kötekedni, ok nélkül vitatkozni.
A tünetek észlelése azt is jelenti, hogy még nincs késő! A szakember még segíthet! Az ilyen fiatalt azonban már csak nagy türelemmel és szeretettel lehet visszahozni a lejtőről.
Dr.Gáti György - Plochingen