A régi ATI képeskönyv - IV. rész

 


 

 Az ATI Oktatási Reformjának jelentőségére, eredményeire először a nyugat-európai INTER-AGAM közlekedésre nevelési szervezetben figyeltek fel.  Az IVV az Autósiskolák Nemzetközi Szövetsége 1972-es Bécsi kongresszusán Moharos Kálmán igazgató német nyelvű előadása nagy szakmai siker volt. Ennek híre még Amerikába is eljutott, George R. Hensel a California Driving School vezetője a Dual News képes szaklapban is beszámolt erről. 1973 elején Dr. Gerhard Munsch professzor a Bajor Közlekedéspszichológiai Intézet vezetője ellátogatott Magyarországra, kíváncsi volt a Budapesti ATI-ban tartott audiovizuális elméleti oktatásra, majd megtekintette a korszerű Bajai tanpályát, - mindkettőről nagy elismeréssel nyilatkozott: 
„Magyarország azok közé az országok közé tartozik, amelyek következesen járnak a közlekedési képzés új útjain, az itt végzett munka olyan értékű, hogy felhasználása más országokban is különös előnnyel járna”.

     

 

Az IVV 1974-es Londoni kongresszusán már feszült érdeklődés fogadta Moharos Kálmán  „Gépjárművezetői vizsgák, az oktatók minősítése és az oktatási intézmények ellenőrzése Magyarországon” című vetítettképes előadását. Ez után az angol, a francia, amerikai és a svéd küldöttek is kérték a teljes anyagot, mert néhány részletét saját országukban is követésre méltónak találták. E tanácskozás végén döntöttek az IVV soron következő 1978-as kongresszusának színhelyéről, Budapestet választották, majd felvették hazánkat a Nemzetközi Vizsgabizottságok (CIECA) szervezetébe is. Moharos Kálmán ekkor már azon dolgozott, hogy minden magyarországi nevelő intézményben (óvoda, általános iskola, középiskola, ipari iskola) legalább egy olyan pedagógus működjön, aki rendelkezik B kat. jogosítvánnyal, és aki elvégezte az új, 70 órás közlekedés-szakreferensi tanfolyamot, ebből képesítő vizsgát is tett. Ennek végrehajtása nem volt könnyű, éles szakma-politikai vitákban Moharos mégis elérte, - ami óriási lépés volt a magyar közlekedésre nevelés ügyében. Ez után indult el az Autósiskolai tanfolyamok "beépülése" a gimnáziumokba és szakközépiskolákba.
Moharos Kálmán ATI igazgató eközben  vadonatúj Lada 1200-as, Skoda 100-as járműveket igényelt a KPM vezetőitől, előre vetített számításokkal igazolta, hogy csak üzemképes tanulókocsikkal lehet hatékony és kifizetődő a gyakorlati oktatás, csak így szüntethető meg a sorbaállás. A forgalom növekedése már indokolta, elrendelte a tanulókocsik kettős pedálrendszerrel való felszerelését, kisérletképpen kétkormányos IFA  tehergépkocsikat vont be a C kategóriás hivatásos vezetők oktatásába.
A magyarországon régi hagyományokkal rendelkező szimulátoros képzés is megújult, az NDK-ból vásárolt Wartburg és Trabant műszefalat imitáló tanpadok négy órás "előoktatással" segítették az ABC tematika tanpályás indulását. 

 

  Az ATI reform idején már a legkorszerűbb csúszós tréningekre is gondoltak. A jól felszerelt Bécsi úti tanpályán modern "gömbsüveget" építettek, a gépjáműfeletti uralom további fejlesztése céljából "vészkijárat" továbbképzési gyakorlatokat indítottak.  (Folyt köv.)