Veszélyesek az E-scooterek - the Mission Impossible

  Néhány nappal ezelőtt ijesztő statisztikát olvastam az E-Scooterek baleseteiről Németországban. Tavaly közel 10 ezer ilyen baleset történt, 21 halálos áldozattal. A leggyakoribb halálok a fejsérülés. Itt már korábban is javasolták, hogy is kötelezővé kellene tenni a bukósisakot.

 

 Az EU-ban az E-scooterekre csak néhány ország tette kötelezővé a bukósisakot, mint Olaszország, Dánia, Portugália és Horvátország, de ez Norvégiában csak a 15 éves korig terjedő korosztályra vonatkozik. Németországban, Ausztriában, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban és Svájcban önkéntes a sisak viselése.
A 21 halálos áldozat egy év alatt azt jelenti, hogy ez nagyon gyenge pontja a közlekedésnek. Az elektromos robogók ugyan praktikusak, helytakarékosak - de nagy kockázatokat is rejtenek. Különösen a vezető feje van veszélyben. A sisak ugyan védelmet nyújt - de korlátozott mértékben.

Az új Crash-Tesztek megmutatják, hol van a probléma

  Egy nemzetközi kutatócsoport a Dekrával közösen vizsgálta, hogy ezek a kerékpáros sisakok mennyire védenek a robogós balesetek ellen. Az eredmény, - bár a fejet valamennyire védik a töréstől, - de az agyat érintő kockázat továbbra is magas.

A sisakoknak pedig ennél jobb védelmet kellene nyújtaniuk. A Dekra neumünsteri Crash-teszt-központjában a bábuk 20 km/h sebességgel ütköztek a járdaszegélynek - frontálisan és ferdén, sisakkal és a nélkül. Az eredmény az, hogy a sisak tompítja a fejet érő közvetlen ütközést, - mondja Andreas Schäuble, a Dekra kutatója, - de hozzá teszi: a fej forgómozgása miatt a nyakra és az agyra ható terhelés továbbra is nagy marad.

 A sisak tehát véd, de a koponya-agyi sérüléseit nem tudja megelőzni. Felül kell tehát vizsgálni a bukósisakra vonatkozó előírásokat! A tanulmány az első, ami kísérletileg vizsgálja a fej kinematikáját és a kerékpáros sisakok hatékonyságát az E-scooterrel történő esés esetén.

 
Egy rövid ismertetés a Traffic Injury Prevention szaklapból:
 
- A  vizsgálatokban hat, 20 km/h sebességű, járdaszegélyen történő ütközéssel előidézett, előre irányuló E-scooter esést szimuláltak, sisakkal és sisak nélkül. A járdaszegélyt vagy merőlegesen, vagy 55°-os szögben helyezték el az E-scooter röppályájával. A fej sebességét, a fej gyorsulását, a nyak terhelését, a mellkas gyorsulását és a mellkas elhajlását mérték. Eredmény, hogy az átlagos normál és érintőleges fejsebesség az ütközéskor 5,9 m/s, illetve 3,7 m/s volt. A sisak nélküli konfigurációkban mind a fejgyorsulás, mind a nyakterhelés meghaladt néhány sérülési küszöbértéket, ami a súlyos sérülés kockázatát jelzi.
A sisak használata jelentősen csökkentette (egynegyedére) a fej lineáris csúcsgyorsulását és rotációs csúcsgyorsulását a felére, a fejsérülési kritériumot a hetedére csökkentette. Nem befolyásolta azonban a fej forgási csúcssebességét és a nyak terhelését (hajlítás-kompresszióban) és a nyaksérülési kritériumot.
Amúgy, közben a szakértők arra a megállapításra is eljutottak, hogy ma az elektromos rollerrel közlekedők számítanak a leginkább figyelmetlen közlekedőknek. Úgy gondolják, hogy részben ez is okozza a balesetek nagy számát. A gond az, hogy sok esetben, ezek a személyek csak bérelik az eszközt, perc alapon fizetnek, sietnek, hogy minél kevesebbet kelljen fizetniük a használatért. A felmérések szerint az elektromos rolleresek a legtöbbször fittyet hánynak pl. a közlekedési lámpák piros jelzésére. Az ADAC munkatársai négy nagyvárosban, négy órán keresztül figyelték a forgalmat, és a mintegy 66 ezer közlekedőből körülbelül 3 ezren hajtottak át a piros jelzésen. A legnagyobb arányban az elektromos rolleresek szegték meg ezt a fontos szabályt, a 14,5 százalékuk hagyta figyelmen kívül a lámpa piros jelzését.
Akár két keréken, akár négy keréken, akár gyalog, a piros a közlekedési lámpa egyértelmű jelzés a megállásra - de ki veszi komolyan?
Az ADAC egy másik felmérésében a gyalogosok 8,5 százaléka szegte meg e szabályt, a kerékpárosoknak mintegy 8 százaléka. Itt is kiderült, az E-scotterek vezetői nagyon lazán kezelik az ilyen közlekedési szabályokat. Pedig nagy büntetés vár rajuk. A szabálysértési listán 15 eurótól 70 euróig vannak bírságok, keményen büntetik az alkoholos vezetést, itt is nagy bírságokat kapnak az ittas E-scooteres közlekedők, van itt még 3 hónapos vezetői engedélyelvonás is.

 És akkor még a Musk-féle önvezető járművek gyártásáról, ami tulajdonképpen

  The „Mission Impossible”   jelenség.

 

 

  Itt aztán vannak hibás termékek, hamis ígéretek. A Cybertruckot, a Tesla minőségi problémáinak és kockázatos kísérletezéseinek szimbólumát, éppen most hívják vissza. Görbe ajtók, hanyag festés, ijesztő repedések a Tesla minőségi problémái - szinte hihetetlen. A  rozsdamentes acéllemezek, menet közben meglazulhatnak. Már 46 ezer Teslát hívtak vissza, mert a lemezek menet közben kirepültek, veszélyeztették a többi közlekedőt is. Meghibásodott fékek, gázpedálok, amelyek beragadtak.
Visszahívások? - Igen, de csak már a nyilvánosság nyomására.
Elon Musk 2015-ben azt ígérte, hogy a Teslák 2018-ra teljesen önvezetők lesznek. Ma, egy évtizeddel később, ez a cél még mindig messze van. Ehelyett egyre gyakoribbak a balesetek - némelyikük halálos kimenetelű. Az úgynevezett teljes önvezető szoftver néha figyelmen kívül hagyja a közlekedési lámpákat, ok nélkül fékez, vagy esőben elveszíti a nyomvonalát.

Óriási problémát jelent a Tesla alkalmatlan információs rendszere, ami egyébként megbukott a Tesla teszten.  Az autonóm vezetésnek a módját évek óta kritizálják, mert halálos következményei lehetnek! Ennek fő oka talán Elon Musk, mert ismételt állítása szerint a robotpilóta már elég biztonságos a közúti forgalomban való korlátlan használathoz. Ezt az állítást azonban számos, gyakran halálos kimenetelű baleset cáfolja. Ugyanakkor a Tesla autopilotjával kapcsolatos probléma már 2016-ban kiderült, világossá vált. Akkor történt az Egyesült Államokban az a súlyos baleset, amelyben egy Tesla Model S fékezés nélkül hajtott egy teherautó pótkocsija alá. A sofőr meghalt, a jármű teljesen összetört. A vizsgálatok kiderítették, hogy a Tesla, a baleset idejében autonóm módon vezetett, és a fékek nem voltak aktiválva.

 

 A további vizsgálatok során az is kiderült, hogy a jármű technológiájának van egy lényegesen gyenge pontja: a Tesla robotpilótája több kamera képére támaszkodik, amelyek az autó környezetét rögzítik. A szoftver ezeket a képeket használja az útvonal kiszámításához, valamint a közlekedési táblák és akadályok felismeréséhez.
Miért nem fékezett tehát az autó, amikor hirtelen megjelent előtte a teherautó?
A válasz pedig nagyon egyszerű és aggasztó: a magasan álló nap elvakította a Tesla kameráit, így azok nem ismerték fel a fehér pótkocsit. A kamerák egyszerűen elnézték a nagyméretű járművet.
A Tesla a kamerákra támaszkodik.
Az elmúlt kilenc évben a Tesla természetesen folyamatosan fejlesztette az Autopilot szoftverét. Például a háttérvilágítást, ma már sokkal jobban feldolgozzák. Az alapvető probléma azonban továbbra is fennáll. A Teslák kizárólag az optikai érzékelésre támaszkodnak. Elon Musk 2021-ben még azt tervezte, hogy ez elegendő, hiszen az emberek is csak a szemükkel és az agyukkal érzékelik a környezetüket. A kamerák és a szoftverek kombinációja ezzel egyenértékű.
 Ezzel azonban Musk fejlesztése figyelmen kívül hagyta az asszisztencia-rendszerek tényleges célját, hogy ezek az emberi gyengeségeket hivatottak ellensúlyozni, és így teszik biztonságosabbá a vezetést. És ez vonatkozik az olyan egyszerű rendszerekre is, mint a sávelhagyás, a figyelmeztető vagy vészfékezési asszisztensek.
Más autógyártók viszont a kamerákat lidarral kombinálják, egy speciális radarral, amely jobban „letapogatja” a környezetet. A Lidar az akadályok fényvisszaverődését is méri, és megjelenésüktől függetlenül felismeri őket. A kamerákkal vagy az emberekkel ellentétben a lidar tehát nem függ az optikai csalódásoktól. A veszélyes megtévesztés a kamerákkal, potenciálisan végzetes következményekkel járhat.
Egy rövid példa ehhez:Egy Tesla és egy lidar-autó akadályérzékelését tesztelték. Ideális időjárási körülmények között, mindkét jármű idejében megállt. Szimulált ködben vagy heves esőben azonban a Tesla már nem ismerte fel az akadályt, és egyszerűen áthajtott a bábu felett. A lidar ezzel szemben nem hibázott.
 Nem is lehet csodálkozni azon, hogy Németországban egy bíróság már úgy döntött, hogy a Tesla robotpilótája komoly veszélyt jelent az utakon. Az Egyesült Államokban több mint egy tucat ember halt meg a hibás szoftver miatt.
A Tesla tisztában volt a kockázatokkal - de a vállalat csak 2024 szeptemberében adott ki egy hivatalos figyelmeztetést arról, hogy az „Autopilot” folyamatos, és szigorú vezetői felügyeletet igényel. Késői felismerés.

 

Bleib Gesund! Fahr vorsichtig!

Georg Gati - Németország

 

 Irodalom

https://www.dekra.de/de/hohes-verletzungsrisiko-beim-sturz-vom-e-scooter-helm-bietet-einen-gewissen-schutz/

https://www.bussgeldkatalog.org/e-scooter/#allow

https://www.t-online.de/mobilitaet/aktuelles/id_100646142/tesla-skandal-tesla-files-decken-chaos-und-risiken-auf.html

https://www.fr.de/wirtschaft/tesla-scheitert-bei-test-spektakulaer-potentiell-toedliche-folgen-beim-autonomen-fahren-93632709.html